Biopsja tarczycy – przygotowanie do badania

0 3 044

Biopsja tarczycy wykonywana jest za pomocą ultrasonografii wykorzystując fale dźwiękowe, aby pomóc w umieszczeniu igły w obrębie guza lub nieprawidłowości w celu pobrania próbki tkanki pod kątem badań pod mikroskopem. Biopsja igły jest mniej inwazyjna niż biopsja chirurgiczna, pozostawia niewielką bliznę i nie powoduje narażenia na działanie promieniowania jonizującego.

Ta procedura wymaga niewielkiego lub specjalnego przygotowania. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, takich jak aspiryna lub rozcieńczalniki krwi.

Co to jest biopsja tarczycy aspiracyjna cienkoigłowa z użyciem ultrasonografii?

Podczas biopsji cienkoigłowej tarczycy mała próbka tkanki jest pobierana z tarczycy. Tarczyca znajduje się na szyi tuż nad dekoltem i ma kształt motyla, z dwoma płatami po obu stronach szyi połączone wąskim pasem tkanki.

Guzek lub nieprawidłowości w ciele są często wykrywane przez badania obrazowe. Jednakże z tych badań obrazowych nie zawsze można stwierdzić, czy guzek jest łagodny (nie rakotwórczy) czy rakotwórczy.

Biopsja igłowa, obejmuje pobranie niektórych komórek – w mniej inwazyjnej procedurze z użyciem wydrążonej igły – od podejrzanego obszaru wewnątrz ciała i badaniu pod mikroskopem w celu określenia diagnozy.

Jakie są powszechne zastosowania takiej procedury jak biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy służy do wykrycia przyczyny guza w tarczycy.

Kiedy guzek zostanie wykryty, można przeprowadzić badania obrazowe w celu ustalenia, czy jest łagodny (nie rakotwórczy) czy złośliwy (nowotworowy)?. Jeśli badania obrazowe nie mogą jasno określić nieprawidłowości, biopsja może być konieczna.

Jak należy przygotować się?

Należy poinformować lekarza o wszystkich środkach do rozrzedzania krwi, takich jak aspiryna, Lovenox, Plavix lub Coumadin. Zwykle w tej procedurze nie są wymagane specjalne zabiegi. W biopsjach wykonywanych u dzieci może być stosowany środek uspokajający. Szczegółowe instrukcje zostają podane w momencie planowania.

Jak wygląda sprzęt do wykonania biopsji tarczycy?

Wykorzystana igła to cienka, precyzyjna igła, o mniejszej średnicy niż igła stosowana w większości poborów krwi (zazwyczaj igła 25 lub 27-calowa 1,5 cala). Biopsję można wykonać za pomocą igły lub igły dołączonej do strzykawki. Strzykawka może znajdować się w plastikowym lub metalowym uchwycie, aby ułatwić lekarzowi zasysanie komórek.

Ultrasonografia służy precyzyjnemu umieszczeniu igły w obrębie guza tarczycy. Skanery ultrasonograficzne składają się z konsoli zawierającej komputer i elektronikę, ekran wyświetlania wideo i przetwornik, który jest używany do skanowania. Przetwornik jest małym, ręcznym urządzeniem przypominającym mikrofon, dołączony do skanera przewodem. W niektórych badania mogą być używane różne przetworniki (z różnymi możliwościami) podczas jednego badania. Przetwornik wysyła do organizmu wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe, (których ludzkie ucho nie słyszy) w ciele, a następnie słucha echa odwrotnego z tkanek w ciele. Zasady są podobne do sonarów używanych przez łodzie i okręty podwodne.

Obraz ultrasonograficzny jest natychmiast widoczny na ekranie wyświetlacza wideo, który wygląda jak monitor komputera lub telewizora. Obraz jest tworzony na podstawie amplitudy (głośności), częstotliwości (skoku) i czasu potrzebnego na to, aby sygnał ultrasonograficzny powrócił z obszaru pacjenta, który jest badany w przetworniku (urządzenie umieszczone na skórze pacjenta w celu wysłania i Odbierać powracające fale dźwiękowe), a także rodzaj struktury ciała i skład tkanki ciała, przez którą przemieszcza się dźwięk.

Na skórę nakłada się niewielką ilość żelu, aby fale dźwiękowe mogły przemieszczać się z przetwornika do badanego obszaru w ciele, a następnie z powrotem. Ultrasonografia jest doskonałym sposobem na niektóre obszary ciała, podczas gdy inne obszary, zwłaszcza płuc wypełnione powietrzem, są nieodpowiednie do ultradźwięków.

Jak działa procedura?

Lekarz wkłada igłę w skórę i przesuwa ją do guzka tarczycy. Następnie próbki komórek uzyskuje się i umieszcza na slajdzie do przeglądu przez patologa.

Jak jest wykonywana procedura?

Zabiegi z minimalną inwazyjnością, takie jak delikatne badanie tarczycy najczęściej wykonywane są przez specjalnie wyszkolonego radiologa z doświadczeniem w aspiracji igieł i ultrasonografii. Biopsje igłą są zwykle wykonywane na zasadzie ambulatoryjnej.

Szyjka zostanie oczyszczona antyseptycznie. Leki znieczulające mogą być używana lub nie. Przetwarzanie ultradźwięków odbywa się z małą ilością jałowego rozpuszczalnego w wodzie żelu umieszczonego na szyi w stosunku do guza tarczycy. Radiolog wkłada igłę przez skórę pod bezpośrednie prowadzenie obrazowania, przesuwa ją do miejsca guza tarczycy i pobiera próbki tkanki. Po pobraniu próbki igła zostaje usunięta. Po pobraniu dodatkowych próbek zostają włożone nowe igły. Aby przeprowadzić pełną analizę, konieczne może być pobranie kilka próbek. Ta procedura jest zwykle zakończona w czasie krótszym niż 30 minut.

Jakie będą doświadczenia w trakcie i po zabiegu?

Podczas biopsji tarczycy pacjent leży na plecach z poduszką pod ramionami, głowę przechyla do tyłu. Takie ułożenie ułatwia radiologowi dostęp do tarczycy. Można czuć jakiś nacisk na szyję z urządzenia ultradźwiękowego i łagodnego dyskomfortu, gdy igła jest przenoszona do komórek. Radiolog będzie
prosił, aby pozostawać nieruchomo, nie kaszleć, nie rozmawiać podczas zabiegu.

Miejsce biopsji może być obolałe od jednego do dwóch dni. Można wziąć lekarstwa przeciwbólowe bez recepty, takie jak acetaminofen, aby zmniejszyć dyskomfort.

Kto interpretuje wyniki i jak je zdobyć?

Patolog bada pobraną próbkę i dokonuje ostatecznej diagnozy, aby rozpocząć plan leczenia. W zależności od miejsca radiolog lub lekarz prowadzący omawia wyniki z pacjentem.

Jakie są korzyści i ryzyko biopsji tarczycy?

Korzyści

  • Wyniki biopsji tarczycy są zbliżone do 95% w celu uzyskania wiarygodnego wyniku.
  • Biopsja igłowa jest wiarygodną metodą uzyskiwania próbek tkanek, które mogą pomóc w rozpoznaniu, czy guzek jest łagodny czy złośliwy.
  • Biopsja igłowa jest mniej inwazyjna niż biopsje chirurgiczne otwarte i zamknięte, z których obydwie dotyczą większej nacięcia w skórze i wymagają znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
  • Zwykle zabieg nie jest bolesny, a wyniki są tak dokładne, jak w przypadku usunięcia chirurgicznego tkanek.
  • Czas odbudowy jest krótki, a pacjenci mogą szybko wznowić swoje zwykłe czynności.

Ryzyko

  • Krwawienie w miejscu biopsji.
  • Infekcja.
  • Urazy w strukturach sąsiadujących z tarczycą.

Jakie są ograniczenia biopsji igłowej tarczycy?

Powikłania biopsji tarczycy są rzadkie, ponieważ procedura jest wykonana podczas bezpośredniego prowadzenia obrazowania i za pomocą cienkiej igły.
W niektórych przypadkach procedura może wymagać powtórzenia w celu uzyskania wyników diagnostycznych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.